!!! RISI RadioNatyra !

                                       !! 2014
Mundsuar nga :Feim Gashi

www.facebook.com/pseFeim

JU MIRPRESIM EDHE NE FACEBOOK

Online me Ju Feim Gashi 24/7
dhe Mund te Boni Reklama Tek Ne tel:
+377 45/ 61 50 11


   
 
  Keni Probleme me USB ndreqe
A jeni ballafaquar me ndonje problem me USB tuaj? Nėse pėrgjigja ėshtė po, ju nuk jeni vetėm. Ka me miliona pėrdorues tė USB-ve te cilet hasin ēdo dite probleme te ndryshme. Kohen e fundit jane bere problemi aktual keshtu qe unė vendosa te i koleksionoj te gjitha me nje teme se bashku me zgjidhjet keshtu qe antaret te orientohen ketu kur hasin ndonje problem perparase te pyesin. 1. Kompjuteri nuk detekton kyqjen e USB Ky problem shkaktohet per shkak te problemeve qe posedon ne regjistrin e kompjuterit. Per te zgjidhur nje problematikė te tille ndiq udhezimet e meposhtme: Metoda e parė: Kliko Mbi My computer me tast djatht > Manage Zgjedh Storage Zgjidh Disk Management Zgjedh Usb-ėn tuaj Kliko me tast djatht "Change drive letter and paths" Pastaj e ke Assign the following the drive leter Ndrysho emrin e Usb psh prej F nė S ose X Metoda e dytė: Kliko Start -> Run, shkruaj REGEDIT -> OK Gjej lokacionin: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlClass{4D36E980-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} Selekto UpperFilters , shtyp Delete, pastaj Yes. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlClass{4D36E967-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} Selekto LowerFilters , shtyp Delete, pastaj Yes. Mbyll dritaren punuese Restarto kompjuterin dhe shiko efektin 2. Problem nė ndaljen e USB Kur deshironi te ndaloni punen e USB me ane te opcionit “Safely Remove Hardware”, ju shfaq errorin “Generic volume can not be stopped right now”. Ndalja ne menyre jo tė rregullt mund ta demtojė USB tuaj. Per te zgjidhur nje problematikė te tille ndiq udhezimet e meposhtme: Shkarko Unlocker dhe instalo ne kompjuter. Kliko me tastin e djathte mbi USB dhe selekto Unlocker. Nje dritare tjeter do hapet, aty kliko butonin Unlock All si ne foton e meposhtme Pasi te klikojsh Unlock All provo te ndalesh USB ne menyre normale, nepermjet opcionit “Safely Remove Hardware”. Nese prape nuk je ne gjendje te ndalesh ne menyre te rregullt, kliko butonin Kill Process nė Unlocker. Shėnim: Nese njera nga opcionet nuk funksionon atehere mundesia e fundit eshte te fikėsh kompjuterin dhe ta nxjerresh USB nga porta e saj. 3. Kompjuteri detekton USB , por nuk e shfaq ikonen nė My Computer Ky problem shfaqet kur kompjuteri njef USB si pajisje te jashtme mirepo nuk ėshtė ne gjendje qe ne menyre virtuale ta shfaq ate . Per te zgjidhur nje problematikė te tille ndiq udhezimet e meposhtme: Vendos USB ne kompjuter Kliko Mbi My computer me tast djatht > Manage Zgjedh Storage Zgjidh Disk Management Zgjedh Usb-ėn tuaj Kliko me tast djatht "Change drive letter and paths" Pastaj e ke Assign the following the drive leter Ndrysho emrin e Usb psh prej F nė S ose X 4. Delayed Write failed error Ky eshte problemi qe shfaqet me se shpeshti ne USB gjate alokimit te fajlleve. Per te zgjidhur nje problematikė te tille ndiq udhezimet e meposhtme: Fshijė fajllet e panevjoshem (temporary files) nga USB duke perdorur Ccleaner. Hapė My Computer, kliko me tastin e djathte mbi ikonen e USB , zgjidh Properties. Kliko Tools > Error-checking and dhe zgjidh opcionin si nė foton e meposhtme. Pastaj do shfaqet nje dritare tjeter e vogel. Aty selekto opsionet: Automatically fix the file system dhe Scan for and attempt recovery of bad sectors Kliko Start 5. USB Write Protection Problem qe shfaqet ne shumicen e rasteve kur USB kan probleme me virusė, manovrimet dhe ndryshimet ne USB jane te pamundura. Per te zgjidhur nje problematikė te tille ndiq udhezimet e meposhtme: Kliko nė Start >Run Shėno : Notepad Pasi tė Hapet Notepad Merr Gjithė kopje kodet e mė poshtme dhe fut nė Notepad Kodi: Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlStorageDevicePolicies] "WriteProtect"=dword:00000000 Kliko File >> Save As .. Filename: EnableUSBWrite.reg kliko SAVE ruaje nė desktop Tani do ta shiheni nje ikon sikurse kjo ,Ju lutem hapeni atė Atėhere do tė ju pyes Jeni i sigurt qė deshironi qė ta shtoni kėtė Informacion Shtyp: Yes(po) Sigurohu qė informacioni tė jetė shtuar me Sukėses "Has been succesfully entered info the Registry" Ristarto Kompjuterin 6. Please Insert a Disk into Drive Shkaktar kryersor jane konfliktet ndermjet pjeseve te kompjuterit per emertim, kur ndonje pjese e kompjuterit ka okupuar emertimim qe i perket USB atehere lind ky konflikt. Per te zgjidhur nje problematikė te tille ndiq udhezimet e meposhtme -Metoda e parė: Fik kompjuterin dhe fute USB... Ndize kompjuterin dhe shiko a po e lexon... Shenim: Sigurohu qe nuk e ke te caktuar ne Bios te starton nga USB -Metoda e dytė: Kyqu si Administrator me qellim qe te kesh te gjitha te drejtat ne kompjuter Vendos USB ne porten e saj Kliko Mbi My computer me tast djatht > Manage Zgjedh Storage Zgjidh Disk Management Zgjedh Usb-ėn tuaj Kliko me tast djatht "Change drive letter and paths" Pastaj e ke Assign the following the drive leter Ndrysho emrin e Usb psh prej F nė S ose X Shtesė - USB PORT FIX Gjithemon kur keni probleme me USB, zbatoje proceduren e meposhtme, a jo do ua fiksoj portet e USB nese aty gjinden ndonje problem. Kliko nė Start >Run Shėno : Notepad Pasi tė Hapet Notepad Merr Gjithė kopje kodet e mė poshtme dhe fut nė Notepad Kodi: Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUSBSTOR] "Type"=dword:00000001 "Start"=dword:00000003 "ErrorControl"=dword:00000001 "ImagePath"=hex(2):53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,32,00,5c,00,44,00, 52,00,49,00,56,00,45,00,52,00,53,00,5c,00,55,00,53,00,42,00,53,00,54,00,4f, 00,52,00,2e,00,53,00,59,00,53,00,00,00 "DisplayName"="USB Mass Storage Driver" [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUSBSTORSecurity] "Security"=hex:01,00,14,80,90,00,00,00,9c,00,00,00,14,00,00,00,30,00,00,00,02, 00,1c,00,01,00,00,00,02,80,14,00,ff,01,0f,00,01,01,00,00,00,00,00,01,00,00, 00,00,02,00,60,00,04,00,00,00,00,00,14,00,fd,01,02,00,01,01,00,00,00,00,00, 05,12,00,00,00,00,00,18,00,ff,01,0f,00,01,02,00,00,00,00,00,05,20,00,00,00, 20,02,00,00,00,00,14,00,8d,01,02,00,01,01,00,00,00,00,00,05,0b,00,00,00,00, 00,18,00,fd,01,02,00,01,02,00,00,00,00,00,05,20,00,00,00,23,02,00,00,01,01, 00,00,00,00,00,05,12,00,00,00,01,01,00,00,00,00,00,05,12,00,00,00 [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUSBSTOREnum] "0"="USBVid_116f&Pid_000520031015193616796" "Count"=dword:00000001 "NextInstance"=dword:00000001 Kliko File >> Save As .. Filename: Port_Fix.reg kliko SAVE ruaje nė desktop Tani do ta shiheni nje ikon sikurse kjo ,Ju lutem hapeni atė Atėhere do tė ju pyes Jeni i sigurt qė deshironi qė ta shtoni kėtė Informacion Shtyp: Yes(po) Sigurohu qė informacioni tė jetė shtuar me Sukėses "Has been succesfully entered info the Registry" Ristarto Kompjuterin Nese tentoni ta formatizoni dhe nuk e pranon ” The Disk is write protected!” ja programin Shkarko
Facebook Like-Button
 
Werbung
 
 

=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=


       
®ISII ®ISI 
TE DASHUR MIQ OFERTA VLEN DERI ME 15 QERSHOR 2o14 QE JU MUND TE BONI REKLAMA TEK NE ME NJE QMIM TE VOLITSHEM. 1o EURO (4 MUAJ)JU MIRPRESIM MOS LE TE IK  BIZNESI JUAJ ME NJE QMIM TE LIR
TEL.→ +377 45/ 61 50 11